Κυριακή 18 Σεπτεμβρίου 2016

Ιδανικό ξεκίνημα

ΟΡΦΕΑΣ Ν.ΑΜΙΣΣΟΥ - ΔΟΞΑ ΜΥΡΩΔΑΤΟΥ 4 - 1 (Καμπουρίδης(2), Φλώρος, Τοπαλίδης Δ.)

Μεστή εμφάνιση , σπουδαία νίκη , ιδανικό ξεκίνημα για τον Ορφέα Νέας Αμισσού στην πρώτη αγωνιστή του νέου πρωταθλήματος. Μια ομάδα που φαινόταν και ήξερε τι θέλει στον αγωνιστικό χώρο. Ακόμη πιο σημαντική κάνει την νίκη αυτή το γεγονός ότι η ομάδα αγωνίστηκε με πολλές ελλείψεις αλλά και σχεδόν για ένα ημίχρονο με παίχτη λιγότερο μετά την κόκκινη-δεύτερη κίτρινη- που αντίκρισε ο Μιχαηλίδης. Στα θετικά και το γεγονός ότι σκόραρε σε επίσημο ματς ο Καμπουρίδης κάτι που έψαχνε από τους αγώνες του κυπέλλου. Σημαντική βοήθεια πήρε ο Ορφέας και από παίκτες που επιστρατεύτηκαν για την σημερινή αναμέτρηση, όπως ο Δημήτρης Τοπαλίδης που πέτυχε ίσως το πιο σημαντικό γκολ της ομάδας του. Στο αγωνιστικό μέρος ο Ορφέας μπήκε μουδιασμένος στην αναμέτρηση, δίνοντας χώρο στην αντίπαλη ομάδα που τον πίεσε δημιουργόντας ευκαιρίες. Παρόλα αυτά βρήκε γρήγορα τα πατήματα του και πέτυχε ένα πολύ όμορφο γκολ μετά από σπουδαία ενέργεια των Δημόπουλου και Γκορόγια με τελικό αποδέκτη τον Φλώρο που πλάσαρε για το 1-0 σκορ ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και σκόραρε για δεύτερη φορά με δυνατό σουτ του Καμπουρίδη που έκανε το 2-0. Μια άστοχη ενέργεια του Τογκουλίδη ήταν αιτία να μειώσουν οι αντίπαλοι σε 2-1. Η μπάλα έφυγε από τα χέρια του τερματοφύλακα χτύπησε στον Τριανταφυλλίδη, αυτογκόλ.Ο Ορφέας έπαιξε με την φωτιά καθώς έλλειψε λίγο να ισοφαριστεί 10 λεπτά πριν το τέλος όταν ο Γιώργος Τογκουλίδης έδειξε την κλάση του αποκρούοντας τετα τετ. Αυτό φάνηκε να αφύπνισε την ομάδα που λίγα λεπτά μετά πέτυχε ένα πολύ όμορφο γκολ με τον Δημήτρη τοπαλίδη που από πλάγια θέση, πλάσαρε ιδανικά στην απέναντι γωνία, γράφοντας το 3-1. Το 4-1 ήταν προσωπική υπόθεση και ήρθε ένα λεπτό αργότερα. Ο Καμπουρίδης πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του με τελευατίο τον τερματοφύλακα σφραγίζοντας μια σπουδαία νίκη για την ομάδα του. Τέλος προπονήσεις για την επόμενη εβδομάδα Τρίτη-Πέμπτη 6:30.
Οι έντεκα του Ορφέα: Τογκουλίδης, Σπυρίδης,Τριανταφυλλίδης, Κυψελίδης, Αθανασόπουλους, Τσαντίδης, Μιχαηλίδης,Φλώρος,Γκορόγιας, Δημόπουλος, Καμπουρίδης.
Αγωνίστηκαν και οι: Σουντουλίδης, Παυλίδης, Τοπαλίδης Δ.