Σάββατο 23 Ιανουαρίου 2016

Νίκη - βάλσαμο για Ορφέα

Ορφέας Ν.Αμισσού - Ελπιδες ΠΑΟΚ Ξανθης 2-1
 ωτο) τρίτο γκολ μέσα σε δυο ημέρες για τον Αλέξη Τογγουλίδη

Από πριν ξέρανε στην ομάδα ότι έπρεπε να διαχειριστούν την κούραση από την υπερπροσπάθεια δυο μέρες πριν στον αγώνα της ημιτελικής φάσης του κυπέλλου αλλά και την κακή ψυχολογία από τον αποκλεισμό στον τελικό του κυπέλλου. Στο σημερινό παιχνίδι, ο Ορφέας έπρεπε να νικήσει όλα τα παραπάνω, να ξεχάσει και να μπει στην ψυχολογία της σημερινής αναμέτρησης. Έστω και στο παρά ένα τα κατάφερε και πήρε ίσως την πιο σημαντική νίκη μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα, μια νίκη που ευελπιστεί να του δώσει ώθηση για την συνέχεια όσο αφορά την κούρσα ανόδου. Το παιχνίδι ήταν σχετικά ισορροπημένο με την κούραση για την ομάδα μας να φαίνεται περισσότερο στο δεύτερο ημίχρονο. Σε ένα ματς μέτριο ο Ορφέας στις καθυστερήσεις πήρε τους πολύτιμους τρεις βαθμούς. Παράλληλα ο προπονητής της ομάδας Γιάννης Γιοβανούδης είχε την ευκαιρία να ξεκουράσει κάποιους παίκτες αλλά και να δώσει την ευκαιρία να αγωνιστούν σε κάποιους άλλους που είχαν ελάχιστο ή καθόλου χρόνο συμμετοχής μέχρι σήμερα όπως ο Κώστας Τριανταφυλλίδης. Τα γκολ για την ομάδα μας πέτυχαν: το 1-0 ο Τογγουλίδης -που έχει πάρει φόρα τελευταία- ενώ το 2-1 ο Ριτβάν.
Η εντεκάδα: Τοπαλίδης Β., Καραγιαννίδης, Μπατζακίδης, Κανατσίδης, Κούστας, Τογγουλίδης Α, Σπυρίδης, Αθανασόπουλος, Μπαμπούρης, Χατζηανδρέου,Μπαρκάν.
Αγωνίστηκαν και οι: Ριτβάν, Ιρφάν, Τριανταφυλλίδης.