Κυριακή 1 Νοεμβρίου 2015

ΟΡΦΕΑΣ Ν.ΑΜΙΣΣΟΥ - ΚΕΣΣΑΝΗ ΕΡΑΣΜΙΟΥ 3-1

Στο πρώτο τέταρτο του αγώνα με τη Κεντητή πριν από περίπου δύο εβδομάδες εγκατέλειπε με τραυματισμό τον αγώνα και αφού πρώτα είχε προλάβει να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα σκοράροντας στο πρώτο από τα τέσσερα γκολ της ομάδος του. Όλο αυτό το διάστημα ήταν σαν θηρίο στο κλουβί, εκτός δράσης. Σήμερα επέστρεψε με εκκωφαντικό τρόπο πετυχαίνοντας χα τρικ. Ο Χρήστος Χατζηανδρέου βοήθησε την ομάδα του τα μέγιστα να γυρίσει το 0-1 του πρώτου ημιχρόνου στο τελικό 3-1 του αγώνα απένανατι στο Εράσμιο. Σημαντικό ρόλο βέβαια έπαιξε και η μεταμόρφωση προς το καλύτερο φυσικά όλης της ομάδος στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ορφέας των πολλών προβλημάτων και απουσιών είχε απέναντί του μία ακόμη αήττητη μέχρι σήμερα ομάδα του πρωταθλήματος και αν ήταν λίγο πιο προσεκτικός στη τελική προσπάθεια το σκορ θα έπαιρνε μεγαλύτερες διαστάσεις. Η δουλειά του προπονητή μας Γιάννη Γιοβανούδη παιχνίδι με παιχνίδι δείχνει να αποδίδει στον αγωνιστικό χώρο. Εκτός του σκόρερ ξεχώρισε με τη παρουσία του ο Σταύρος Σπυρίδης, δείχνοντας ότι μπορεί να βοηθήσει τα μέγιστα την ομάδα του. Το σημερινό ήταν το τελευταίο - μέχρι νεοτέρας - παιχνίδι του Γιώργου Φλώρου που αύριο παρουσιάζεται στο στρατό και σίγουρα πρόκειται για μία πολύ σημαντική απουσία. Πόσο μάλλον όταν ο Ορφέας έχει ήδη ελλείψεις σημαντικών ποδοσφαιριστών από τραυματισμούς και ένα σπουδαίο παιχνίδι για το Κύπελλο την ερχόμενη Τετάρτη στις 14:30 το μεσημέρι στο γήπεδό μας με αντίπαλο το Μυρωδάτο. Πρόκειται για μπαμ και έξω αναμέτρηση που οδηγεί στους 8 του θεσμού. Για αυτό το λόγο δεν υπάρχει ξεκούραση αλλά προγραμματισμένη προπόνηση για αύριο Δευτέρα στις 18:30.
Οι έντεκα του Ορφέα: Τογγουλίδης, Σπυρίδης, Μπατζακίδης, Ιρφάν, Καραγιαννίδης, Τουράν, Φλώρος, Πατμάζογλου, Αθανασόπουλος, Ριτβαν, Χατζηανδρέου.
Αγωνίστηκαν και οι: Βαχαρέλης, Κούστας, Σαχπατζίδης Ν.